Team Riders

Elite

Arnaud Vasseur

Arnaud Vasseur

Arnaud is a Flying Phantom sailor from France, and one half of the Flying Frogs, partnering with Pierre Le Clainche.

Find Out More

 

Eike Dietrich

Eike Dietrich

Eike is an International 14 Class Sailor from Germany, and winner of 6 German International 14 Nationals in 8 years.

Find Out More
Georg Borkenstein

Georg Borkenstein

George is an International 14 Class Sailor from Germany, and winner of 6 German International 14 Nationals since 2010.

Find Out More
Katie Nurton

Katie Nurton

Katie is an International 14 Class sailor who has won the Prince of Wales Cup, and the Int. 14 UK National Championship.

Find Out More

 

Kim-Anne Le Formal

Kim-Anne Le Formal

Kim is an Olympic - Nacra 17 Class sailor who has been selected for TEAM France Jeune in the Flying Phantoms

Find Out More
Nigel Ash

Nigel Ash

Nigel is an International 14 sailor who has partnered with fellow team rider Katie Nurton for over 15 years.

Find Out More
Pierre Le Clainche

Pierre Le Clainche

Pierre Le Clainche is a Flying Phantom Sailor from France, and one half of the Flying Frogs, partnering with Arnaud Vasseur.

Find Out More

 

Young Guns

Aled Llewellyn-Jones

Aled Llewellyn-Jones

Aled Llewellyn-Jones is a dinghy sailor from Carmarthen, West Wales, and the current Welsh Topper Zone Champion.

Find Out More

 

Ben Willett

Ben Willett

Ben is a Topper sailor who has had much success including winning the Welsh Zone Championships twice.

Find Out More
Callum Davidson-Guild

Callum Davidson-Guild

Callum is an Optimist sailor in the RYA GBR and Welsh National squads and is currently ranked #2 in the UK.

Find Out More
Charlotte Ormerod

Charlotte Ormerod

Charlotte is a 29er sailor from the UK who, with Jess Jobson, has been selected for the 2018 GBR Youth Squad

Find Out More

 

Flo Nicholls

Flo Nicholls

Flo is a Laser 4.7 sailor who was recently crowned the Under16 Champion at the Laser 4.7 European Championship.

Find Out More
Jacob Davidson-Guild

Jacob Davidson-Guild

Jacob is part of the North Wales Regional Squad and aims to finish 2018 as top ranked 10 year old.

Find Out More
Jess Jobson

Jess Jobson

Jess is a 29er sailor from the UK who, with Charlotte Ormerod, has been selected for the 2018 GBR Youth Squad.

Find Out More

 

Matilda Nicholls

Matilda Nicholls

Matilda is a Laser Radial Sailor who was recently names the RYA South Region Champion at the RYA Dinghy Show.

Find Out More
Max Steele

Max Steele

Max is a RS Tera Sport sailor from London who was in the UK National RS Tera Sport squad in 2017.

Find Out More

Ambassador

John Emmett

Jon Emmett

Jon has over 20 years of professional training experience, including working with Chinese Olympian Lijia Xu when she won Gold at the 2012 Olympics.

Find Out More